مودی مالیاتی کیست

هر شهروند ایرانی دارای حقوقی است که دولت باید آن را انجام دهد. از جمله این حقوق، برقراری امنیت، ارائه خدمات شهری، آموزشی، خدمات امدادی و رفاهی گوشه ای از وظایف دولت در قبال شهروندان است. دولت برای انجام این کار نیاز به منابع مالی دارد و شهروندان نیز با پرداخت مالیات، منابع مالی دولت را برای تامین خدمات فراهم می کند. مالیات در واقع وجوهی است که دولت از اشخاص و شرکت ها برای تامین منابع مالی خود دریافت می کند.

در گذشته به خاطر اتکای دولت به درآمدهای نفتی، موضوع مالیات در ایران خیلی مورد توجه نبوده. ولی در دهه های اخیر تکیه دولت از درآمدهای نفتی به سوی درآمدهای مالیاتی تغییر کرده و مردم نیز با ارائه اظهارنامه های مالیاتی موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند.

خدمات مالیاتی

انواع مالیات:

مالیات مستقیم مالیاتی است که هنگام تحصیل درآمد و دارایی باید پرداخت شود. این مالیات دو قسمت می شود:

  1. مالیات بر دارایی، شامل مالیات سالانه املاک، مالیات مستغلات، مسکونی و مالیات بر اراضی بایر بود که در قوانین جاری حذف شد و فقط مالیات بر ارث و حق تمبر باقی مانده است.
  2. مالیات بر درآمد، مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر درآمد حقوق، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد اتفاقی و مالیات بر جمع درآمد ناشی از منابع مختلف است.
انواع مالیات

مودیان مالیاتی چه کسانی هستند:

به هر شخص حقیقی یا حقوقی که در اداره مالیات پرونده مالیاتی داشته باشد، مودی گفته می شود. ارباب رجوع یا اشخاص حقیقی و حقوقی که موظف به پرداخت مالیات هستند و مالیات از آنها مطالبه می شود، مودی مالیاتی می گویند. همه افراد که بابت انجام کار یا فعالیت شغلی در حال انجام معامله و کسب و کار هستند موظف به پرداخت مالیات به دولت هستند به مودیان مالیاتی نامیده می شوند.

کلیه مودیان وظیف دارند اطلاعات و اسناد خواسته شده از سازمان امور مالیاتی را تکمیل نموده و در زمان مقرر به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایند و مالیات در نظر گرفته شده را در زمان مشخص اعلام شده، پرداخت نمایند.

مالیات بر ارزش افزوده

مشمولان مالیات مستقیم:

افراد و رگروه های زیر مشمول مالیات مستقیم هستند:

  • کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی.
  • اشخاص حقیقی ایرانی مقیم ایران که در داخل یا خارج از کشور کسب درآمد دارند.
  • اشخاص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران دارند.
  • هر شخص حقوقی ایرانی باید درآمدهایی که در ایران یا خارج کسب می کنند.
  • اشخاص غیر ایرانی حقیقی یا حقوقی نسبت به درآمدهایی که در ایران کسب می کنند.

کسانی که مشمول مالیات نیستند:

وزارتخانه ها، موسسات دولتی، شهرداری ها، دستگاه ها و اداراتی که از طریق دولت تامین بودجه می شوند مشمول مالیات نیستند.

مشمولان مالیات مستقیم

وظایف مودیان مالیاتی:

مودیان مالیاتی موظف به پرداخت مالیات، اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی هستند.

وظایف اشخاص حقیقی(صاحبان مشاغل):

صاحبان مشاغل بر حسب نوع کار و فعالیتی که انجام می­دهند، باید قبل از شروع سال مالی دفاتر نگهداری قانونی داشته باشند تا فعالیت های اقتصادی خود را در آن ثبت کنند.

صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی خود شامل تزارنامه، حساب و سود وزیان و …را تا پایان تیرماه به اداره امورمالیاتی محل سکونت خود ارائه داده و مبلغ مالیات خود را پرداخت نمایند.

مهلت قانونی برای ارائه اظهارنامه:

مودیان مالیاتی باید اظهارنامه مالیات مستقیم را که موظف به پرداخت آن هستند را در زمان مقرر به تفکیک و با گرفتن کد رهگیری از طریق سامانه و نرم افزار الکترونیکی ارسال نمایند. زمان مقرر برای اشخاص حقیقی سه ماه پس از اتمام سال شمسی، یعنی پایان خرداد است و این زمان برای اشخاص حقوقی، چهار ماه پس از پایان سال مالی یعنی اواخر تیر ماه است.

مهلت قانونی برای ارائه اظهارنامه

نکات مهم برای زمان محاسبه زمان مقرر برای تسلیم اظهارنامه:

-اگر آخرین روز از مهلت قانونی برای تسلیم اظهارنامه به تعطیلات رسمی، مصادف شود مودیان اجازه دارند که روز بعد از تعطیلات نسبت به تسلیم اظهارنامه خود اقدام نمایند.

  • شرکت ها یا اشخاص حقوقی و حقیقی که در خارج از ایران اقامت دارند، ولی در ایران دارای نمایندگی و شعب هستند، باید توسط شعبه ایرانی یا نماینده شان اظهارنامه را تسلیم نموده و نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند.
  • صاحبان مشاغل و کسب و کارهای جدید موظف هستند تا چهار ماه پس از شروع به فعالیت یا ثبت شرکت را کتباً به اداره امور مالیاتی محل خود اعلام نمایند. در غیر این صورت علاوه بر جریمه دو درصدی، مالیات قطعی از تسهیلات و معافیت های مالیاتی تا تاریخ شناسایی از سوی اداره مالیات محروم می شوند.

مالیات بر ارث ملک

مراحل آماده سازی اظهارنامه مالیاتی:

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی، مودیان باید نسخه نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را بر روی سیستم خود نصب نمایند. و اطلاعات هویتی خواسته شده را با دقت و توجه کامل وارد کنند. مودیان حقوقی موظف هستند جدول های ملی و تراز نامه خواسته شده را تکمیل نمایند. پس از این کار باید نسخه پیش نویس را دریافت و چاپ کرده و در صورت تایید و صحت اطلاعات، اظهار نامه را به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.

پس از ارسال اطلاعات، کد رهگیری دریافت خواهند کرد که باید این کد را پیش خود نگه دارند. پس از صادر شدن قبض الکترونیکی مالیاتی، می توانند آن را به صورت الکترونیکی پرداخت نمایند.

آماده سازی اظهارنامه مالیاتی

محل سکونت مودی:

اگر مودی چند محل سکونت داشته باشد، باید یکی از مکان ها را به عنوان محل سکونت دائمی به اداره مالیات معرفی کند، در غیر این صورت امور مالیاتی به تشخیص خود یکی از مکان های سکونت مودی را به عنوان محل اصلی برمی گزیند.

تحویل دفاتر و اسناد و سوابق شرکت به مامورین مالیاتی:

مودیان مالیاتی باید دفاتر، اسناد، مدارک و کلیه سوابق و اطلاعات مالی شرکت یا موسسه خود به طور شفاف و بدون ابهام برای رسیدگی در اختیار مامورین امور مالیات قرار دهند. اگر از این کار خودداری کنند مشمول مجازات می شوند و از سوی دیگر از معافیت مالیاتی که حاصل درآمد از منابع مختلف در سال مورد بررسی، محروم می شوند.

کالای قاچاق:

کالاهایی که مشمول مالیات هستند، اگر بدون رعایت قوانین و ضوابط مالیات را پرداخت نکرده باشد در ردیف کالای قاچاق قرار می­گیرد. کسانی که کالای قاچاق خرید و فروش می­کنند، علاوه بر پرداخت جریمه کالای قاچاق محسوب شده و مشمول قوانین مربوط به کالای قاچاق می شوند.

موسسه مالیات ها شما را به مطالعه مقاله مرور زمانی مالیاتی چیست دعوت می نماید.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09197566637 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده اند*

پر کزدن این فیلد الزامی می باشد.

مطالب جدید

خبرنامه مالیات ها
عضویت در خبرنامه مالیات ها