معافیت مالیاتی

مالیات در هر کشوری از مهم ترین منابع تامین مالی دولت محسوب می شود. مالیات میزان پولی است که هر شهروند ایرانی طبق قانون و به خاطر خدماتی که دولت به شهروندان ارائه می دهد، مطابق با میزان درآمد و دارایی خود، موظف به پرداخت به دولت است.

دریافت مالیات از شهروندان مهم ترین منبع برای اداره امور کشور، تامین کالا و خدمات عمومی و ضروری، تامین امنیت و ثبات در جامعه، دفاع از کیان کشور، عمران و آبادانی شهرها محسوب می شود.

معافیت مالیاتی:

معافیت مالیاتی نوعی خروج قانونی است، معافیت مالیاتی مربوط به درآمدهایی می­شود که مشمول پرداخت مالیات موقت یا دائم نیستند و به عبارت دیگر از پرداخت مالیات معاف هستند.

برای مطالعه مقاله مراحل رسیدگی پرونده مالیاتی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

دلایل معافیت مالیاتی

دلایل معافیت مالیاتی:

معافیت های مالیاتی بخشی از سیاست های حمایتی دولت است و با هدف انجام برخی فعالیت های موازی با اهداف و سیاست ها دولت صورت می­گیرد.

  • معافیت های مالیاتی، سیاست های تشویقی و ارفاقی دولت است برای سوق دادن سرمایه و فعالیت ها در جهت اهداف تعیین شده از سوی دولت.
  • دولت ها تلاش می کنند با معافیت های مالیاتی، سرمایه های مردم را به سوی برنامه های دیر بازده یا کم بازده و عام المنفعه هدایت کنند.
  • هدف دولت از برخی معافیت های مالیاتی، اهداف استراتژیک و ایدئولوژیک است.

مالیات بر ارزش افزوده

شرایط معافیت مالیاتی برای برخی کالاها:

معافیت مالیاتی که برای واردات یک کالای استراتژیک اعمال می شود. باید چند شرط اساسی داشته باشد.

  1. این نوع معافیت مالیاتی باید حتماً با استدلالی قوی و دلایل ضروری همراه باشد چون نوعی خروج از قانون محسوب می شود.
  2. این بخشودگی فقط با مجوز مجلس اعمال می شود.
  3. معافیت به خاطر اولویت ملی و منافع راهبردی کشور باشد.

برای مطالعه مقاله اظهارنامه مالیاتی چیست می توانید از این لینک استفاده نمایید.

معایب معافیت مالیاتی

معایب معافیت مالیاتی:

از آنجایی که معافیت مالیاتی باعث کاهش درآمدهای دولتی می شود، این معافیت ها باید با مطالعه و بررسی های دقیق صورت بگیرد. از آنجایی که مالیات عمده ترین سیاست های اقتصادی دولت است، گاهی دولت برای تامین کسری بودجه ناشی از معافیت های مالیاتی، مجبور به فشار آوردن به گروه های دیگر جامعه می شود.

به عبارت دیگر دولت برای جبران کاستی های ناشی از معافیت های مالیاتی، میزان نرخ های مالیاتی اقشار دیگر جامعه که از معافیت مالیاتی برخوردار نیستند را افزایش داده و فشار بیشتری به آنها تحمیل می کند. بنابراین معافیت های مالیاتی نباید منجر به ناکارایی نظام مالیات و ضعف سیستم مالیاتی دولت شود.

مشاوره مالیات

موارد و مشاغل معافیت از مالیات:

معافیت مالیاتی حقوقی:

کارگران و کارمندانی که در میزان درآمدشان در سال 1399 در ماه کمتر از 3 میلیون تومان باشد مشمول معافیت مالیاتی هستند.

معافیت های درمانی:

مودیان باید بدانند هنگام تهیه اظهارنامه مالیاتی، هزینه هایی که برای درمان خود، خانواده و افرد تحت تکفل خود صرف می کنند، مشمول معافیت مالیاتی است و مودی باید این مبالغ را از درآمد خود کسر نموده و سپس میزان مالیات را محاسبه نماید. به علاوه هزینه های مربوط به بیماران خاص، توانبخشی، معلولان و غیره نیز از پرداخت مالیات معاف هستند. هزینه هایی مربوط به بیمه عمر، بیمه درمانی شخص و افراد تحت تکفل او نیز از مالیات معاف است.

معافیت سپرده های بانکی:

سودهای سپرده های پس انداز کارمندان و کارگران و کسورات بازنشستگان در بانک های ایرانی معاف از پرداخت مالیات است. سودها و جوایز مربوط به حساب های پس انداز نیز از پرداخت مالیات معاف است. سودی که بانک های ایرانی به خاطر معاملات متقابل به بانک های خارجی برای اضافه برداشت و سپرده ها می­دهند نیز معاف از پرداخت مالیات است.

جوایز تعلق گرفته به اوراق قرضه:

دولتی و استاد خزانه نیز معافیت مالیاتی دارند.

برای مطالعه مقاله معافیت مالیاتی ایثارگران می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مشاغل معافیت از مالیات

معافیت جهیزیه و مهریه:

اگر خانومی مهریه و جهیزیه اش را از همسرش دریافت نماید، مهریه و جهیزیه از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت مالیاتی فعالیت های علمی و پژوهشی:

درآمد حاصل از فعالیت های پژوهشی، علمی و تحقیقاتی در صورتی که با مجوز قانونی و پروانه تحقیق از مراجع ذی صلاح باشد معافیت مالیاتی دارند، ضمن آن که جوایز و هدایای علمی و پژوهشی و بورس های تحصیلی نیازی به پرداخت مالیات ندارند.

معافیت مالیاتی مخترعین و مکتشفین:

درآمدهایی که از محل اختراع، اکتشاف و غیره عاید می­شود نیز از پرداخت مالیات معاف است.

مالیات اجاره

معافیت فعالیت ها و مراکز آموزشی:

موسسات و مراکز غیر انتفاعی، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مهد کودک در مناطق کمتر توسعه یافته، مراکز مراقبت و نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی، باشگاه ها و موسسات ورزشی دارای مجوز از سازمان تربیت بدنی، فعالیت موسسات انتشاراتی، فرهنگی، مطبوعاتی و قرآنی که از وزارت فرهنگ و ارشاد و سایر دستگا های ذیربط مجوز داشته باشند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت بخش های تعاونی:

صندوق های حمایتی بخش کشاورزی و شرکت های تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش آموزان از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت بخش صادرات:

صد در صد درآمد ناشی از صادرات خدمات و کالای غیر نفتی و کشاورزی و 20 درصد درآمد ناشی از صادرات مواد خام معاف ازپرداخت مالیات هستند. کالاهای تزانزیت که وارد ایران شده و بدون تغییر ماهیت دوباره صادر می شوند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

برای مطالعه مقاله حسابرسی مالیاتی چیست می توانید از این لینک استفاده نمایید.

موارد معافیت از مالیات

معافیت های کشاورزی:

درآمد ناشی از فعالیتهای کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع جنگل ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشند.

معافیت حقوقی کسانی که در مناطق کمتر توسعه یافته مشغول به کار هستند:

کلیه اشخاص حقیقی ایرانی و غیر ایرانی که در مناطق کمتر توسعه یافته مشغول انجام کار و فالیت اقتصادی هستند، از پرداخت مالیات معافند.

معافیت صنایع دستی:

درآمد کارگاه های فرش دستباف، صنایع دستی و شرکت های تعاونی و اتحادیه های تولیدی مربوطه معاف از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری:

درآمد ناشی از فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستانها، هتلها و مراکز اقامتی از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ده سال، مشمول معافیت مالیاتی می باشند.

مالیات انحصار وراثت

معافیت سود حاصل از تامین مالی پروژه ها:

کسانی که سرمایه نقدی جهت تأمین مالی پروژه های سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی در قالب عقود مشارکتی فراهم می کنند از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می شوند.

معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی:

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در مناطق آزاد به انواع فعالیت های اقتصادی اشتغال دارند، به مدت پانزده سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی معاف خواهند بود.

معاف مالیاتی زیر بنا:

زیر بنا یکی از بخش های است که از مالیات معاف است. طبق قانون اگر در شهری غیر از تهران ملکی دارید که زیر بنای آن کمتر از 200 متر مربع باشد نیازی به پرداخت مالیات ندارید. ساختمان هایی با متراژ کمتر از 200 متر معاف از مالیات هستند. این ماجرا در تهران فرق می کند. اگر شما در پایتخت ایران و شهر تهران ساختمانی دارید که زیربنای آن 150 متر مربع باشد نیازی به پرداخت مالیات ندارید.

معافیت خانوادگی:

طبق قانون اگر هر یک از اعضای خانواده مانند پدر، مادر، همسر، فرزند یا اجداد و سایر افراد تحت تکفل خانه ای را هدیه کرده باشند و برای آن مبلغی جابجا نشود در این صورت نیازی به پرداخت مالیات نیست و شما از پرداخت مالیات برای ملک اهدایی معاف هستید مگر ان که سندی در دفاتر اسناد و املاک تنظیم شده باشد. به یاد داشته باشید که تنها یکی از واحدها از مالیات معاف است و بقیه واحدها و ملک ها مشمول پرداخت مالیات هستند.

جهت برخورداری از مشاوره مالیاتی می توانید با شماره 09197566637 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده اند*

پر کزدن این فیلد الزامی می باشد.

خبرنامه مالیات ها
عضویت در خبرنامه مالیات ها