شفافیت اقتصادی چیست

شفافیت مفهومی سیال و منعطف بوده و شفافیت اقتصادی نیز مهم ترین مسئله در دنیای اقتصاد امروز است. کسب اطلاعات کامل از دارایی های شرکت ­ها، مردم، سرمایه داران، دولتمردان و غیره چشم اندازی از وجود شفافیت اقتصادی در جامعه است. در ادامه ما را همراهی کنید تا از فواید و تأثیرات شفافیت در جامعه برایتان بگوییم.

شفافیت چیست:

شفافیت به معنای دادن اطلاعات صحیح به دیگران است. برای شفافیت، هنگام دادن اطلاعات باید به مختصات زیر توجه داشته باشید. اطلاعات در صورتی شفاف و مفید خواهد بود که در زمان مناسب، در قالب شایسته و مفهوم، با کیفیت مطلوب و در محل مناسب به مخاطب ارائه شود تا عبارت شفاف سازی به طور کامل معنا شود.

به عبارت دیگر شفافیت به معنای افشای اطلاعات نیست، بلکه ارائه اطلاعات، صحیح، در زمان و مکان مناسب است. شفافیت سریع­ترین، کم هزینه ترین، ساده ­ترین، ابتدایی ترین و قابل اعتمادترین شیوه برای مبارزه با فساد اقتصادی است.

خدمات مالیاتی

شفافیت اقتصادی چیست:

شفافیت اقتصادی واژه ای کلی است که مفهوم گسترده ای در اقتصاد دارد. برای این واژه، می توان از شفافیت اوضاع اقتصادی، درآمد و حقوق مسئولان گفت تا شفافیت اطلاعات موجود در بازار و قوانین حاکم بر آن، اطلاعات بازار بورس و غیره حرف زد.

یک تعریف عمومی از شفافیت اقتصادی این است که شهروندان به چرایی، چگونگی و مقدار هر مبادله و عمل اقتصادی مخصوصاً در بخش عمومی و دولتی، دسترسی و آگاهی داشته باشند.

در صورتی که در جامعه شفافیت اقتصادی وجود داشته باشد، مردم به اقدامات دولت و مقامات رسمی و کارکنان و مدیران و اعضای هیات دولت اعتماد داشته و به خاطر آگاهی مردم از فعالیت های دولت آنها همواره خود را پاسخگوی مردم می­بینند و برای هر کاری که انجام می دهند، پاسخگو خواهند بود.

شفافیت دولتی چیست

شفافیت دولتی چیست:

شفافیت دولت به این معنا است که مردم به طور کامل و واضح بدانند که مقامات دولتی چه کارهایی انجام می­دهند؟

برای این کار باید مطابق احکام دولتی، فعالیت­های تجاری، اقتصادی و سیاسی دولت تا حد امکان مورد نظارت عمومی قرار بگیرد. ضمن آن که امکان دسترسی عمومی به اسناد و مدارک دولتی نیز موجود باشد.

شفافیت دولتی ضامن حمایت از عدالت و منفعت عمومی در جامعه است. اگر مردم از شفافیت کارهای دولت اطمینان داشته باشند، مطمئن می­شوند که اقدامات حمایتی دولت برای همه اقشار یکسان است و همین امر آنها را برای ادامه زندگی فعال و پویا در جامعه ای سالم دعوت می­کند.

شفافیت دولتی، دسترسی به عدالت اجتماعی را برای همه میسر کرده و از سوی دیگر مقامات را همیشه پاسخگو و مسئول به مردم نگاه می­دارد.

در صورت عدم شفافیت، فعالیت­های دولتی و دسترسی عمومی نامناسب به اطلاعات فعالیت های دولت به پشت صحنه رفته و زمینه های بروز و ظهور فساد و بی عدالتی در جامعه فراهم می­شود و هزینه های اجتماعی دولت به جای آن که صرف اکثریت جامعه شود به سمت و سوی اقلیت محدودی راه پیدا می­کند.

مشاوره مالیات

فواید شگفت انگیز شفافیت اقتصادی:

ریشه اصلی تمام مشکلات اقتصادی در جامعه، عدم وجود شفافیت است. در جامعه ای که شفافیت وجود نداشته باشد احتمال وقوع جرم و خطا بالا رفته و کشف آن نیز غیر ممکن می­شود. شفافیت اقتصادی مانند چراغی است که راه را روشن می­کند و چشم اندازی است که آینده را نمایش می­دهد.

وقتی در جامعه ای شفافیت اقتصادی حاکم باشد و پروژه و برنامه ها علنی و در معرض دید همگان باشد، رانت و رانت خواری از بین می­رود و در نتیجه دسترسی همگان به فرصت­های اقتصادی، باعث ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه می­شود. شفافیت، اقدامات و هزینه های غیر ضروری را تا حد زیادی کاهش می­دهد. استخدامات غیرضروری، قوانین غیر ضروری، جلسات، همایش ­ها، تصمیمات و خریدهای غیر ضروری از پیامدهای عدم شفافیت اقتصادی در جامعه است.

وقتی فعالیت­های اقتصادی در جامعه آشکار و روشن باشد زمینه مشارکت عمومی به طور گسترده و فعال و سازنده برای مردم فراهم می­شود. شفافیت باعث می­شود مسئولین جامعه همیشه در برابر مردم پسخگو و مسئول بمانند و نسبت به افعال و قول­هایی که به مردم داده اند پایبند باشند. شفافیت به افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور منجر می­شود. زمانی که شفافیت در جامعه حاکم باشد مشارکت مردم در کارها و امور دولتی بیشتر می شود.

شفافیت تراکنش­های بانکی

شفافیت تراکنش­های بانکی:

شفافیت تراکنش­های بانکی از مهم ترین مسائلی است که در اقتصاد ایران هنوز با چالش­های زیادی روبرو است. تا زمانی که شفافیت تراکنش­های بانکی در ایران به ثمر نرسد، میان فعالیت­های مالی یک فعال اقتصادی با یک شهروند عادی هیچ فاصله و تفاوتی وجود ندارد و همین امر باعث مشکلاتی نظیر پولشویی، فرارمالیاتی، سایت­ های شرط بندی، و سایر اعمال خلاف می­شود.

با استفاده از شفافیت تراکنش­های بانکی، می­توان نظارت صحیحی بر عملیات بانک­ها، نرخ سود دریافتی و پرداختی به آنها، انواع مالیات بردرآمد اقشار مختلف، پیشگیری از سفته بازی در بازار مسکن، ارز، خودرو و غیره داشت.

لازمه شفافیت تراکنش­های بانکی، دسترسی به اطلاعات اقتصادی مانند شغل و درآمد، اطلاعات اقامتی، اطلاعات پولی و مالی، اطلاعات از دارایی ها و غیره است که نیاز به زیر ساخت­های قانونی دارد.

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

تأثیر شفافیت اقتصادی بر بازار:

بازار نقطه ای است برای احساس مشترک اجتماعی میان مردم جامعه. سرمایه گذاری در بازاری که هیچ اطلاعی از فرصت­های اقتصادی، اطلاعاتی و چگونگی و زمان تهیه کالاها در دسترس نیست، فعالان تجاری احساس امنیت نداشته و منجر به کاهش سرمایه گذاری از سوی مردم می­شود.

تأثیر شفافیت بر دسترسی به سرمایه:

زمانی که مردم توان تأمین منابع مالی خود را ندارند و با کمبودها دست و پنجه نرم می­کنند، عدم وجود شفافیت اقتصادی در بانک­ها و بازار مانع استفاده آنها از منابع مالی، مانند دریافت وام می­شود.

شفافیت در بازپرداخت وام ها، به رشد و گسترش و بالندگی در کشور کمک کرده و رقابت را در بازار تقویت می­کند. وقتی مردم به خدمات مالی مناسب، دسترسی داشته باشند، می­توانند ضمن تثبیت منابع درآمدی خود بر میزان دارایی های بیفزایند و با برنامه ریزی در مسیر پیشرفت برای آینده گام بردارند.

نقش قوانین و مقررات در افزایش شفافیت های اقتصادی

نقش قوانین و مقررات در افزایش شفافیت های اقتصادی:

برای ایجاد شفافیت اقتصادی در جامعه، نیاز به زیر ساخت های قانونی است که مجلس در سال­های اخیر اقدام به تصویب قوانینی در این زمینه کرده است. قوانینی که در این زمینه تصویب شدند شامل:

  • قانون اصلاح صدور چک
  • قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مالیاتی
  • اصلاح و ایجاد تغییرات در قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی
  • ایجاد شورای پول و اعتبار
  • ملزم کردن واحدهای اقتصادی به استفاده از دستگاه کارتخوان

و غیره جزو اقدامات حمایتی مجلس برای افزایش شفافیت اقتصادی در جامعه است.

مالیات شرکت ها

تأثیر شفافیت اقتصادی در نظام مالیاتی:

افزایش شفافیت اقتصادی منجر به کاهش راه های فرار مالیاتی، پولشویی، فساد مالی و غیره می شود. کاهش اختلاس ها نیز یکی از فواید دیگر شفافیت اقتصادی در جامعه است. زمانی که فعالیت­های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی در جامعه شفاف باشد دولت می­تواند با محاسبه و دریافت دقیق مالیات، نه تنها درآمد خود را افزایش دهد بلکه با این افزایش درآمد، اعتبارات و امکانات را در جامعه نیز افزایش دهد.

طبقه بندی کشورها از منظر شفافیت اقتصادی:

براساس گزارش (سی پی اس) در سال 2013 و 2012 در میان 177 کشور جهان دانمارک کسب اول را در جایگاه شفافیت کسب کرد. این کشور امن ترین کشور دنیا، با بیشترین دموکراسی و کم­ترین حد فساد است که در صدر جدول قرار دارد.

دلیلی که دانمارک را در صدر کشورهای جهان قرار داده عدم دریافت رشوه، عملکرد عالی و نیز بازپخش عمومی فعالیت های دولتمردان در جامعه است. گفتنی است در این تقسیم بندی ایران در جایگاه 144 قرار دارد.

موسسه مالیات ها شما را به خواندن مقاله معافیت مالیاتی برای شرکت ها دعوت می نماید.

جهت برخورداری از مشاور مالیاتی می توانید با شماره 09197566637 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده اند*

پر کزدن این فیلد الزامی می باشد.

خبرنامه مالیات ها
عضویت در خبرنامه مالیات ها